

29. novembra 2023
V sredo smo se Vandrovčki odpravili z vlakom v Ilirsko Bistrico. Pričakal nas je prijeten vodič, ki nam je razkazal Bistrico in njene značilnosti. Mesto leži na severnem robu ilirskobistriške kotline, ki je nastala na robu fosilnega plazu ob vznožju Snežnika. Na eni strani so Brkini, na drugi strani pa Snežnik, proti jugu pa meja s Hrvaško omogoča spust do Opatije in naprej. Najprej smo si ogledali Hrib svobode, na katerem sta tank in top – oba obrnjena proti Trstu. Tu je bil tudi čudovit pogled na dve cerkvi, Sv. Petra in sv. Jurija ter na čudovit grad v katerem se nahaja muzej. Nato smo šli na ogled mestnega parka v katerem so posajena različna tropska drevesa zasajena s strani znanega gozdarja. V parku je tudi čudoviti kamniti vhod, ki so ga pripeljali iz Lokev na Krasu. Tu se je rodil slikar Franc Pavlovec. Imajo pa tudi kipe Dragotina Ketteja, ki jih je izdelal kipar Janez Lenassi. Poznani so bili po žagarstvu, mlinarstvu in trgovini, tako da smo si ogledali staro žago in mlin, pred tem pa tudi čevljarsko sobo polno starih strojev in izdelkov. Nadalje smo si ogledali še Čebelarski muzej. Čudovite stvari- panjske končnice, panji ter njihova primerjava med čebeljim in osjim. Neverjetno pa je, da pod starim mestnim jedrom teče reka Bistrica, čudovito čista in še posebej zanimivo je, da v njej gojijo ribe. Po ogledu smo se dobre volje in polni vtisov vrnili v Ljubljano. Spremljal nas je čudovit topel in sončen dan v tem zimskem mesecu.
1. decembra 2023
V kulturni dvorani Centra Zalog smo tudi letos gostili že tradicionalno Srečanje kulturnih skupin DCA Ljubljana, Toti DCA Maribor in CDA Koper. Dnevni centri smo združili moči in se na skupnem dogodku predstavili s kulturnimi skupinami, ki delujejo znotraj posameznega centra. Toti DCA Maribor so zastopale članice literarne skupineVsaka beseda je lahko pesem ali roman, članice Dramske skupine CDA Koper so nas nasmejale s predstavo ” V ambulanti”, za DCA Ljubljana pa so nastopili Rudi Volk z deklamacijo Menartovega Loga in Pevski zbor DCAdur z spremljavo mladega harmonikarja Gašperja Štajnarja. Po prireditvi in manjši pogostitvi smo se predali tudi plesnim ritmom in naredili pravo žurko. Letošnja prireditev je potekala pod geslom “Gradimo mostove prijateljstva”, umetnost nas združuje in povezuje, petkova prireditev pa je dokaz kako čudovite stvari lahko ustvarimo s sodelovanjem in medsebojnim spoštovanjem.
22. novembra 2023
Ogledali smo si razstavo desetih naših pisnih virov, uvrščenih na UNESCov seznam kulturne dediščine.
Navdušil nas je zemljevid Istre Pietra Coppe in pretresel taboriščni tarok Borisa Kobeta. Ohranjenost tristo let starega herbarija je neverjetna, sploh planika v njem je po vseh teh letih še vedno presenetljivo lepa. Zanimivo je v živo videti Trubarjevo korespondenco in Dalmatinovo Biblijo …
Vsega vam pa ne izdamo – pojdite pogledat, čas imate do Ta veselega dne kulture (tj. 3. dec. 2023). Res toplo priporočamo!
Zapis in fotografije: člani slovenističnega in latinskih krožkov (s prostovoljko Živo)
16. novembra 2011 je DCA Tržaška odprl svoja vrata. Letos smo torej praznovali že 12. obletnico delovanja, skupnega ustvarjanja, učenja, druženja, smeha in povezovanja. Ob bogato obloženih mizah smo se najprej prepustili petju pevskega zbora Livada, ki nam je z venčkom ljudskih pesmi dvignil rojstnodnevno razpoloženje. Nato smo si vzeli čas, da smo malo poklepetali ter se spomnili vrednot in smernic delovanja naših centrov. Vsi prisotni so bili povabljeni, da svoje aktivno sodelovanje pri delovanju našega centra okrepijo tudi preko oddaje mnenj, pohval, predlogov, kritik v za to namenjene škatle. Popoldansko druženje, ki se je zavleklo v večer, smo zaključili ob petju in prijetni zabavi z glasbeno gostjo Natalijo Krulec. Hvala vam za vsak trenutek, ki ste ga preživeli z nami in za vse, kar ste ustvarili skupaj z nami. Posebna pohvala in zahvala gre vsem, ki ste pomagali pripraviti to praznovanje ali ste kakorkoli prispevali k njemu. Hvala vam, da ste prišli in da ste del naše zgodbe. In hvala vam vsem, ker s svojo odprtostjo omogočate, da vsakdo, ki pride k nam, najde svojo aktivnost, svoj prostor, prijateljstvo in sprejetje. To naj bo naša skupna zaveza in naša skupna pot tudi v nadalje.
DCA Kunaverjeva, 16. novembra 2023
V četrtek, 16. 11., so nas obiskali otroci iz vrtca v Kosezah. Skupaj smo izdelovali okraske za okrasitev našega centra ob prihajajočih novoletnih praznikih. Otroci so bili dobrovoljni in ustvarjalni. Naše gospe pa zelo vesele družbe otrok. Medgeneracijsko smo ustvarili lepe izdelke, otroci pa so čas popestrili tudi z deklamacijo. Ni manjkalo niti telovadbe. Hvala našim srčnim ustvarjalkam Cvetki, Aci, Maji in Hedviki, telovadki Milici ter študentki Špeli, ki so poskrbele za prijetno in ustvarjalno vzdušje.
S koncem oktobra smo ljubitelji tenisa v DCA končali sezono 2023 na prostem. V sezoni 2023 smo skupaj zbrali 45 igralnih in vadbenih dni.
Vadba in igranje tenisa članov DCA Ljubljana je bila razdeljena v dve skupine: začetna in tisto z več teniškimi izkušnjami. Čas igranja oz. vadbe za eno skupino je trajal najmanj 2 ure in pol. Skupno je v obeh skupinah sodelovalo 18 članov DCA. V povprečju je bil obisk med 12 in 14.
Zaradi velikega števila igralcev smo organizirali igro na 4 gene in to v dvojicah, s tem se je izmenjevalo večje število igralcev na igrišču.
Da nebo med zimskim časom izgubili stik s tenisom in bi s tem zmanjšali fizične in druge vitalne funkcije smo se odločili za igranje pod balonom.
Na teniškem igrišču v Mateni se ljubitelji tenisa v DCA Ljubljana vidimo v začetku maja 2024.
Jakob, prostovoljec in član DCA
8. novembra 2023
V sredo smo se Vandrovčki po krajšem premoru spet podali na izlet. Tokrat smo šli z primestnim avtobusom do Vrhnike, kjer nas je pričakal pravi pravcati Cankar. Ves nasmejan, kljub oblačnemu vremenu, nas je popeljal naprej po Vrhniki do spomenika Ivana Cankarja v sedečem položaju. Pogledali smo si njegovo Enajsto šolo pod mostom Ljubljanice, nato pa tudi mesto, kjer je bila včasih železniška postaja na Vrhniki. Po krajšem sprehodu smo prišli do Cankarjeve hiše, v kateri najdemo res lepo ohranjeno pohištvo, Cankarjeve rokopise, knjige in izdane črtice, Erotiko itd….
Naprej nas je pot peljala do cerkve nad njegovo hišo, pri kateri nam je vodič čudovito opisal zgodovino in življenje Vrhničanov v Cankarjevih letih. Pot smo nadaljevali po hribu navzdol do naslednje cerkve Petra in Pavla, vse do pokopališča, kjer je pokopana Cankarjeva mati. Nadaljevali smo še k izviru Ljubljanice(Močilnik). Od tam dalje pa smo krožno pot zaključili pri njegovi galeriji v centru Vrhnike. Tu nas je že pričakalo sonce. Utrujeni vendar veseli in zadovoljni smo se odpravili proti avtobusu. Nekateri so odšli takoj domov, nekaj pa se nas je s “Cankarjem” vrnilo nazaj do njegove hiše, kjer se nahaja ena od najboljših slaščičarn poznana po dobrih kremšnitah, velikih krofih in sladoledu. Vandrovčki so si zaslužili prav posebno pohvalo, saj zmorejo veliko več hoje kot nekaj metrov. Kljub svojim letom so nadvse korajžni. Bravo!
8. novembra 2023
Letošnje leto smo DCA-jevci Martinovali na kmetiji Šenveter v Slovenskih goricah v kraju Dražen Vrh. Kar za cel avtobus nas je bilo.
V jutranjih urah smo se zbrali v parku Tivoli, počakali na avtobus, ki nas je popeljal mimo Celja, Maribora tja do Lenarta, kjer smo zapustili avtocesto, in se odpeljali v Slovenske gorice, ki so mimogrede gričevje v severovzhodni Sloveniji s površino okrog 1017 km2 . Vstavili smo se v kraj Dražen Vrh in obiskali kmetijo Šenveter. Tu nas je čakal dober zajtrk s tremi vrstami namaza, čajem domačim kruhom in kavo. V spremstvu vodnika smo obiskali Methansovo hišo, ki je danes muzej, gospodar hiše nas je s svojimi zgodbami popeljal skozi zgodovino kraja še posebno hiše. Tudi kraj Sveta Ana smo si ogledali, spoznali zgodovino vinogradništva, poskusili nekaj vrst vin in drugih dobrot. Sledil je še ogled kraja, vaške lipe, razgledne točke in stare zobozdravniške ambulante.
Po dolini reke Ščavnice smo se peljali do lovske koče, tu nas je čakala Martinova pojedina, glasba in veseljačenje.
Rahlo utrujeni, smo se vrnili na avtobus, ki nas je varno popeljal domov do Ljubljane.
Zapis in foto: Branka Lopič
7. novembra, 2023
6. oktober, 2023
V petek, 6. okt. 2023, nas je pred Mestnim muzejem sprejel David in nas odpeljal v klet, kjer smo si ogledali ostanek rimske ceste in kloake. Potem pa smo se sprehodili po Emoni od Emonske hiše na Mirju mimo rimskega obzidja (še vedno na Mirju) preko foruma do Zgodnjekrščanskega svetišča, kjer smo se od potrpežljivega in prijaznega vodiča poslovile in se sprehodile do kave v dnevni sobi. Ob srkanju kave smo tako prijetno klepetale, da smo skoraj pozabile oditi nazaj v muzej, kjer smo si nameravale ogledati še zakladnico in stalno razstavo. A smo se pravočasno zmigale in uživale še v zadnjem delu čudovito polne emonske dogodivščine.
Zapisale in fotografirale udeleženke sprehoda
4. oktober 2023
4. oktobra 2023 smo se na arheološkem vrtu* zbrali ob ognju. Zakaj? Imeli smo vsaj tri razloge.
Prvič, zeblo nas je.
Drugič. Slišali smo, da so v davnih časih, že pred 2000 leti, poznali ogenj in kuhanje.
In tretjič: Ker smo bili lačni. Pa to ni bila navadna lakota – to je bila lakota po rimski hrani. Kajti brbončice so še zelo dobro pomnile okuse, ki smo si jih s Polono Janežič pričarali pomladi leta 2022. Ampak na kuhanje rimske hrane moraš priti sit!
Torej … Zbrali smo se ob ognju, zavihali rokave in se lotili dela – smo imeli kaj delati: olupi kostanj; zamesi libum; zreži in sesekljaj neskončne količine zelenjave; nafilaj blitvine čolničke; prepraži čebulo; speci piščanca; stri zelišča … (vsega pa vseeno ne izdamo). In zdaj vemo, zakaj so imeli Rimljani toliko sužnjev – ker te lahko pobere od samega rezanja in sekljanja in skrbi za ogenj.
Polona nas je prijetno presenetila z novimi, še zanimivejšimi recepti, zbranimi v lični knjižici. In prav vsaka od jedi je bila slastna! Zreli smo za novo lekcijo. 🙂
Dan je bil lep: vreme ravno pravšnje, ogenj topel, družba prijetna, mentorica odlična – kar preverite slike.
Zapisali udeleženci delavnice
*Oddelek za arheologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Zavetiška 5
18. oktobra 2023
17. oktobra 2023
16. oktobra 2023
»DCA… moj novi dragi dom. Vse sem našla: gozd, naravno okolje, prijateljice, druženje, dobro voljo, telovadbo….Klepeti zdravi….Vse kar potrebujemo.«
Za nami je enkratno praznovanje 10. rojstnega dne našega centra – centra DCA Rudnik. Kot deset-letniki si privoščili, biti nekoliko otročji, svojeglavi, saj smo na pragu najstništva in melanholični kot pritiče našim generacijam. Veseli me, da smo praznovali v krogu prijateljev in da smo se v programu, ki smo ga za pripravili, povezali z mladimi, malo manj mladimi, znanimi in tistimi, ki to nekoč še bodo, vsem pa je bilo skupno dobro srce in prešeren nasmeh. Pripravili smo tudi tri razstave: slikarska razstava umetnikov pod vodstvom prostovoljca Milana Šubica, razstava mandal risark pod vodstvom prostovoljke Bernarde Lebar in razstava kvačkanih izdelkov gospe Ljubinke Drino.
Nastopajoči: Skupina Glasbenih uric pod vodstvom Olge Weissbacher, recitatorji: Antonija Hladnik, Jožica Šubic, Zdenka Pernarčič in Drago Cencič, Pevski zbor DCAdur ob spremljavi Tria Klas, ter gostje iz Glasbene šole Rakovnik, Stiški kvartet in ena in edina Nina Pušlar, ter obiskovalci smo se povezali v eno bogato kulturno druženje, ki smo ga zaključili s pesmijo: Prijatelji, ostanimo prijatelji.
Prvih deset let je za nami, gremo naproti naslednjim desetim in se veselimo novih poznanstev, novih projektov, novih sodelovanj, novih izzivov, z roko v roko s starimi obrazi, znanci in prijatelji. Hvala vsakemu posebej in vsem skupaj, da soustvarjamo skupne zgodbe in spomine.
»Ti ljubljanski centri DCA so pravi balzam za dušo, kjer najdem sprostitev, se napolnim z energijo, ki jo sevajo zaposlene in udeleženci dogodkov. »
11. oktobra 2023
V sredo se je večja skupina Vandrovčkov odpravila na izlet z vlakom v Ribnico. Bilo je megleno jutro, ki pa se je kmalu spremenilo v sončen dan. Vodička nas je pričakala na železniški postaji. Po kavici smo se odpravili po mestnem jedru Ribnice. Male in Velike gore zjutraj nismo videli, do odhoda v Ljubljano pa je bilo videti obe. Vodička nam je pokazala hišo, v kateri je Prešeren stanoval, ko je dobil prvo službo v Ribnici. Nato smo se odpravili do Štefanove cerkve z dvema zvonikoma, ki sta delo Jožeta Plečnika. Pot nas je peljala še čez kamniti most do Ribniškega gradu, kjer se nahaja čudovit park z obeležji zaslužnim rojakom. Danes je tu prostor dobila forma viva, letno gledališče, v gradu pa se nahaja muzej in pa poročna dvorana. V stolpu je postavljena stalna razstava o čarovništvu: “Boj krvavi zoper čarovniško zalego”. Posvečena je 300-letnici spomina na čarovništvo v Sloveniji. Po tem groznem prikazu kaj so počeli z čarovnicami, smo si ogledali še čudovit Rokodelski center, kjer so izvajali delavnico izdelave košar, košev, zobotrebcev, lončarskih stvari. Zunaj so bile stojnice z suho robo, ročno izdelane rožice, lončarske stvari … V notranjosti je tudi trgovina z ročno izdelanimi izdelki. Nekaj stvari smo si tudi kupili za domov. V lepem, sončnem in seveda toplem dnevu smo končali izlet in se z modernim, modrim vlakom odpravili nazaj v Ljubljano.
5. oktobra 2023
Ta četrtek je bila za kolesarje DCA posebej prazničen, saj je starosta med kolesarji DCA Egon praznoval 80 letnico. Na zbirnem mestu se nas je zbralo rekordnih 22 kolesarjev. Iz zbirnega mesta LPP smo se podali v Škofjeloško hribovje v Gorenjo Žetino pod Blegošem, ki leži na nadmorski višini 925 m.
Potek poti je bil: Lj. Šiška – Dvor – Stanežiče – Medno – Medvode – Vaše – Goričane – Sora – Draga – Gosteče – Pungert – Hosta – Škofja Loka – Podpulfrca – Zminec – Brode – Log – Na Logu – Poljane – Volča – Javorje – Murave – Dolenja Žetina – Gorenja Žetina in nazaj preko Škofjeloškega hribovja v Selško dolino.
Slavnostno kosilo, kjer nas je Egon počastil s kosilom smo imeli na Kmetiji odprtih vrat Andrejon. Za dobro vzdušje je po koncu kosila poskrbel harmonikar.
Dobro podprti in razpoloženi smo se podali čez Škofjeloško hribovje na cesto Selške doline, ki pelje proti Škofji Loki. V Ljubljano smo prikolesarili ob pol šestih popoldne.
Prevozili smo dobrih 80 km in premagali 1100 višinskih metrov.
Jakob, prostovoljec in član DCA
DCA Vandrovčki smo se v sredo z vlakom odpravili v Krško. Tam nas je sprejela prijetna vodička, ki nas je popeljala po Mestnem muzeju. Povedala nam je, da je Krško eno izmed največjih mest v Posavju in da je bilo sestavljeno iz dveh mest Videm-Krško, danes pa ostaja samo Krško. Pol se ga nahaja na Štajerski strani, druga polovica pa na Dolenjski, razmejuje pa ju reka med njima. Mestni muzej je sestavljen iz treh hiš. V neposredni bližini je tudi spomenik Janeza Vajkard Valvasorja, župnijska cerkev Janeza Evangelista in cerkev Sv. Duha (danes Galerija). V Mestnem muzeju imajo stalne in občasne zbirke, ki predstavljajo pomembne dogodke in znamenite Krčane, ki so vseskozi živeli ali delovali v Krškem. Predstavljen je seveda bil Janez Vajkard Valvasor, njegove knjige prevoda Slave Vojvodine Kranjske ter razni predmeti, ki označujejo življenje v njegovem času. Posebej je vodička poudarila tudi gospo Josephino Hočevar, ki ni imela otrok in je nekaj časa delovala v Radovljici, kasneje pa je prišla živeti v Krško, kateremu je podarila tudi vse svoje bogastvo. Seznanili smo se tudi z akademskim slikarjem in kiparjem Vladimirjem Štovičkom z obsežnim opusom kipov, medalj… Ogledali smo si tudi sobe namenjene športnikom Krškega, njihovi 100 letnici ipd.. Nato smo si pogledali cerkev sv. Duha, ki je bila leta 1939 odposvečena in predana muzejskemu društvu. Danes je notri galerija. Nato smo se ustavili še v Mencingerjevi hiši, kjer je čudovito predstavljeno življenje v njegovem času. To je najstarejša zidana hiša in Mencinger je živel v njej s številno družino. Na koncu pa smo si ogledali še veličastno Valvasorjevo knjižnico: zelo moderna stoji v bližini Kapucinskega samostana v katerem je del starejše knjižnice. Ta nova Valvasorjeva knjižnica je sodelovala v izboru za knjižnico leta v svetovnem merilu in se v Rotterdamu uvrstila med prve štiri. Knjižnico so nam razkazali, nato pa smo se odpravili peš do železniške postaje. Kolikor nam je čas dopuščal smo se ustavili na eni kavici, pojedli še malico iz nahrbtnika in se dobre volje ter malce utrujeni odpeljali nazaj v Ljubljano.
Spisala Marjetka Rotar
3. oktobra 2023
Odločitev, da se bomo podajali bolj na sprehode, je seveda prisiljena zaradi moje nesposobnosti hoje na daljših turah. Seveda bi tudi sam, kot večina pohodnikov v DCA Ljubljana, te lepe dni raje izkoristil na pohodih kje više v gorah – pač, ne gre. Naš tokratni cilj je bil najljubši hribček severno od Ljubljane. Na Goro smo se podali iz Šmartnega in z nekaj logističnimi težavami kar hitro zakorakali po prijetnih poteh. Že na parkirišču sta dve Idrijčanki tavali in tarnali kot dve izgubljeni duši. Izrazili sta željo, da se nam pridružita, a ker smo zaprta skupina, sem rekel da ne. Bomo pa za vami hodile….Pa sem ju povabil poleg in hodili smo družno, kot se za prave planinske prijatelje spodobi.
Izbral sem si Partizansko stezo in kar pozabil sem, da je to pravzaprav kar zahtevna pot. Še pred strmim vzponom smo delček poti hodili po Poti svobode, katera sicer obkroži Šmarno Goro. Takoj z nje smo korajžno zagrizli v strmino, malce plezali, tudi brez pomoči ni šlo. Še kužek Voyo ni mogel nekatere dele skalovja sam preplezati! A brez panike, veseli, nasmejani in prepoteni kot miške smo v dobri uri dosegli vrh. Osvežitev, malica, obvezna kavica in seveda skupinsko fotografiranje malo tukaj, malo tam, pa še na stopnicah….pravo razkazovanje lepote je bilo pred odhodom v dolino. Seveda smo šli po lažji poti.
Ob kapelici Matere Božje pri Turškem kopitu in skali z odtisom konjskega kopita sem razložil, da so do tukaj prodrli Turki in se zaradi zvonjenja na tisto soboto ob pol dvanajstih, ustrašili in jo ucvrli v dolino. Prav zato je tik pod vrhom Šmarne Gore kapelica Sv. Sobote in na vrhu v cerkvi Rožnovenske Matere Božje poldne zvoni vedno ob pol dvanajstih. Ja, pa da obstaja na severni strani tudi Turška kapelica.
Da smo pohodniki lahko tudi pevci, smo mimogrede še nekaj zapeli in se razšli proti svojim domovom.
Zapisal Franci Hrastar, prostovoljec in član DCA
26. septembra 2023
Deveterica nas se je podala na en klepetav pohod po vrhovih od Golovca do Orel. Vodil nas je seveda kužek Voyo, ki mu je pot že znana. Imeli smo se super, uživali smo, malo počitka smo si tudi privoščili in na Orlah posladkali. Obvezen je bil obisk razglednega stolpa. Z njega smo se razgledali naokoli, nekatere hribčke sem seveda znal poimenovati. Polni vtisov smo se odpravili proti domu. Še naš Voyo je bil pod vtisom dopoldanskega divjanja s psičko pasme hrt, saj ni želel biti počasnejši od nje, ki je tekaška pasma. Uprizorila sta nam pravo pasjo tekaško dirko.
Franci Hrastar, prostovoljec in član DCA
26. septembra 2023
Deveterica nas se je podala na en klepetav pohod po vrhovih od Golovca do Orel. Vodil nas je seveda kužek Voyo, ki mu je pot že znana. Imeli smo se super, uživali smo, malo počitka smo si tudi privoščili in na Orlah posladkali. Obvezen je bil obisk razglednega stolpa. Z njega smo se razgledali naokoli, nekatere hribčke sem seveda znal poimenovati. Polni vtisov smo se odpravili proti domu. Še naš Voyo je bil pod vtisom dopoldanskega divjanja s psičko pasme hrt, saj ni želel biti počasnejši od nje, ki je tekaška pasma. Uprizorila sta nam pravo pasjo tekaško dirko.
Franci Hrastar, prostovoljec in član DCA
28. september 2023
Zadnji četrtek v septembru smo kolesarji DCA izpeljali kolesarski izlet v Planico, biser
slovenskega zimskega športa. Na zbirnem mestu železniške postaje Ljubljana se nas je zbralo
rekordno 17 kolesarjev. V kolesarski vagon vlaka smo naložili kolesa in se odpeljali do izhodiščne točke Jesenice.
Od Jesenic naprej poteka kolesarska pot, zato je bilo kolesarjenje prijetno brez kakršnih
prometnih zapletov. Potek poti je bil: Jesenice – Hrušica – Dovje – Belca – Sp. Rute – Log -Kranjska Gora – Planica – Rateče in nazaj do Jesenic.
V Planici smo se fotografirali z Egonovim transparentom 10.000 km tako, da se vidijo skakalnice.
Potem smo krenili v 2 km oddaljene Rateče, kjer smo se okrepčali z jedačo in pijačo.
Nazaj grede smo se ustavili v Dovjah, kjer smo pred spomenikom Jakobu Aljažu napravili
nekaj posnetkov. Od tu je čudovit razgled na Mojstrano in na mogočno gorovje, ki jo obdaja.
Na poti je bilo ogromno kolesarjev, ki so tako kot mi izkoristili čudovit jesenski sončni dan.
V Ljubljano smo prispeli malo pred 18 uro.
Prevozili smo dobrih 65 km.
Jakob, prostovoljec in član DCA
26. september 2023, DCA Golovec
23. september 2023
V soboto, 23. 9. 2023, smo se DCA-jevke družile z osnovnošolci v OŠ Dravlje. Kljub deževnemu vremenu smo mi praznovali Sončkov dan. Izdelovali smo hobotnice, rože ter zapestnice, se družili, klepetali in se zabavali.
Otroci so z veseljem prihajali k nami in z nami ustvarjali. Bilo je igrivo in prijetno. Veselimo se ponovnih druženj z otroki in mladostniki.
20. septmeber 2023
Vandrovčki so tokrat vandrali v Novem mestu. Z vodnico so se sprehodili po mestu in si ogledali njegove glavne znamenitosti: Glavni trg z arkadami, mestno hišo, stolno cerkev sv. Nikolaja ter znameniti Breg ob reki Krki, ki predstavlja enega najbolj ljubkih motivov mesta tudi za slikarske upodobitve. Obisk so zaključili v zanimivem Dolenjskem muzeju, ki hrani bogato dediščino halštatskega obdobja in znamenitih situl.
Do prihodnjič!
DCA Rudnik, 21. September 2023
V okviru Evropskega tedna mobilnosti smo tokrat organizirali kolesarski izlet od DCA do DCA. K sodelovanju smo povabili tudi Četrtno skupnost Rudnik, vendar pa se izleta žal ni udeležil nihče od občanov. Kolesarji DCA so se tudi tokrat podali na pot pod skrbnim vodstvom prostovoljca Jakoba. Ker so člani pogosto omejeni na eno, njim najbližjo enoto DCA, je bil izlet lepa priložnost, da spoznajo tudi ostale lokacije, naše strokovne vodje in člane. Na vsaki izmed lokacij so bili kolesarji lepo sprejeti, ponekod so se malce okrepčali, poklepetali in nato nadaljevali pot, obvezna naloga pa je bila fotografija na vsakem postanku. Ob koncu poti, ko so krog zaključili, kjer so ga začeli – DCA Rudnik, pa jih je pričakala tudi malica, ki se je po dobrih 50 km že kar prilegla.
Kolesarji so se zadovoljni in nasmejani odpravili vsak na svoj dom in se pripravljajo na nove kolesarske podvige. Vabljeni, da se jim pridružite.
DCA Rudnik, 11. – 15. septmeber 2023
In the middle of september the DCA Rudnik ( daily center of activities for elderly people) offered us an advanced english course. We immediately and gladly grabbed it. Five days a week, two hours per day, we have tried to improve a little bit of our knowledge. Learning in a group seems also much more effective. We started our meeting with reading a poem, translated it and discussed it. The atmosphere during the class was relaxed, because Tajda offered us a variety of fun games and
encouraged us to use our imagination. Through playing and not taking learning too serious, getting new skills is much easier.
We also went to the center of Ljubljana and pretended that we are tourists in our own town. We spoke with people from different countries, who all came her from different reasons: to attend the concert in Stožice, to go sight-seeing, we also spoke to the sellers in the market… They all were astonished and very satisfied with their visit in Ljubljana. It was a very interesting experience.
We would like to continue with such leaning during the course of next months.
Thank you for very interesting english week.
Meta, member of DCA
14. september 2023
DCA Tržaška
Na tokratni četrtkovi potopisni avanturi v DCA Vič smo obiskali kar tri države Srednje Amerike – Nikaragvo, Kostariko in Panamo. Skozi oči našega člana in fotografa Davorja smo na zanimivi, avanturistični trasi skozi osrčje Srednje Amerike spoznavali vulkane, jezera, otoke, kolonialna mesta, skrivnostne reke, gozd v oblakih, vroče vrelce, divje rajske plaže in obilje pristnega tropskega gozda z bogato floro in favno. Poleg zanimive pokrajine so nas očarale tudi raznovrstne, bolj in manj eksotične živali: iguani, aligatorji, opice, ptiči, male strupene žabice itd.. Skupaj smo spoznali nov kotiček sveta in že naslednji četrtek bomo skupaj z Davorjem odkrivali novega – tokrat Mongolijo!
14. september 2023
V CNVOS, krovni mreži slovenskih nevladnih organizacij, so v četrtek 14. septembra, priredili že 21. tradicionalni vseslovenski Festival nevladnih organizacij – LUPA. Jubilejni festival na katerem smo delovanje predstavljale številne nevladne organizacije je potekal na Prešernovem trgu, Tromostovju in Stritarjevi ulici, kjer je bila tudi stojnica DCA. Žal nam jo je tudi tokrat vreme malce zagodlo, naša dramska skupina Božekako, je pravkar zaključila svoj nastop, ko je začelo močno deževati in smo morali predčasno pospraviti stojnice. Seveda je bilo dovolj časa, da smo naše delo in aktivnosti DCA s ponosom predstavili na stojnici, se povezovali z ostalimi nevladnimi organizacijami in odgovarjali na vprašanja mimoidočih. Kljub dežnim kapljam smo si naredili lep dan. Hvala organizatorjem in vsem, ki ste obiskali našo stojnico.
31. avgust 2023
Šestnajst kolesarjev DCA se nas je zbralo na zbirnem mestu Špica, da prekolesarimo zanimivo hribovsko turo na Kurešček.
Potek poti je bil: Ljubljana – Škofljica – Pijava Gorica – Želimlje – Turjak – Rašica – Podlog – Knej – Dolščaki – Rob – Osredek – Zapotok – Visoko – Kurešček – Golo – Škrilje – Podgozd – Ig – Iška Loka – Matena – Ljubljana.
Prvi daljši vzpon se pričel iz Želimelj do Turjaka. Postanek smo napravili v Rašici, kjer smo si ogledali Trubarjevo domačijo ter napravili nekaj fotografij. Drugi večji vzpon z 13 % naklonom je bil iz vasi Rob proti Zapotoku. Naslednji vzpon z 12% naklonom pa je bil naš cilj, vzpon na Kurešček. Kurešček je 826 m visok hrib, ki se nahaja južno od Iga. Z vrha na katerem stoji cerkev zaradi bližnjega gozda ni razgleda . Zadnja leta je vse bolj priljubljeni romarski cilj vernikov, saj cerkev, ki je posvečena sv. Mariji (Kraljica miru) obiskujejo verniki s celotne Slovenije in tudi iz tujine. Tudi tu smo napravili nekaj fotografij, ki so priložene prispevku.
Iz Kureščka nas je na čakal spust v dolino, točno v Ig. Če smo prej kolesarili nekaj ur smo z vrha Kureščka potrebovali pol ure. Vreme je bilo sončno, odlično za vrtenje pedalov. Ob 14 uri smo prispeli v Ljubljano in bili vsi zadovoljni ob uspešni turi.
Prevozili smo 68 km in premagali 750 višinskih metrov.
Jakob, prostovoljec in član DCA
25. avgust 2023
DCA Tržaška
V petek, 25. 8., je ZD Vič-Rudnik v prostorih DCA Tržaška izvedel analizo telesne sestave. S pomočjo posebne naprave je zdravstveno osebje pri članih DCA ugotavljalo delež in razporeditev vode, maščobne mase, mišične mase, visceralne maščobe ipd.. Vsak udeleženec je dobil list papirja z rezultati, ki so bili v nadaljevanju interpretirani s pomočjo medicinske sestre. Meritev so se člani množično udeležili, pridobljeni rezultati, ki so odraz življenjskega sloga posameznika, na katerega v največji meri vplivajo telesna dejavnost, prehrana in stres, pa so lahko usmeritev za nadaljnje korake in odločitve glede posameznikovega življenja. Glede na pozitiven odziv in visoko udeležbo članov lahko pričakujemo, da bo analiza ponovljena. Vabljeni vsi, ki ste tokrat manjkali, da se pridružite naslednjič!
Hvala medicinskim sestram ZD Vič-Rudnik za sodelovanje, strokovnost in prijaznost.
24. avgust 2023
Ta četrtek smo kolesarji DCA Ljubljana vrteli pedala proti Gorenjski v Češnjevek blizu Cerkelj. Potek poti je bil: Ljubljana – Vižmarje – Tacen – Vikrče – Sp. Pirniče – Zg. Pirniče – Smlednik – Valburga – Trboje – Voklo – Šenčur – Velesovo – Trata pri Velesovem – Češnjevek – Dvorje – Grad – Cerklje – Pšenična Polica – Zalog – Klanec – Komenda – Moste – Suhadole – Topole – Mengeš – Loka pri Mengšu – Trzin – Črnuče – Ljubljana.
Prvi večji postanek smo naredili v Šenčurju in si ogledali spomenik krompirju, ki si ga je kipar Janez Pirnat zamislil kot spomin na rešitev pred lakoto na Slovenskem in je z marmorjem in bronom oblikoval paviljon ter relief Marije Terezije. Od Šenčurja smo kolesarili proti Češnjevku, ki je bil oddaljen cca 6 km.
Češnjevek je znan po dveh jezerih oz. ribnikih. Okoli njega je speljana pot, ki ti razkaže čudovite panorame na jezero in hribe, pozdravi z zeleno preprogo malih rož in ponudi mnoge kotičke za preprosto druženje z naravo. Skupaj z gozdom in gozdnimi potočki so ribniki Češnjevek postali prebivališče prenekaterim predstavnikom rib kot so krap, amur, ščuka, klen, som. Ob ribnikih opazimo tudi druge vodne prebivalce kot so različne vrste dvoživk, rake, školjke in polžke.
Nazaj nas je pot vodila preko Cerkelj, Komende, Mengša kjer so bilo še vidni vodne ujme pred tremi tedni . Čeprav so bile visoke temperature kolesarji DCA nismo preveč občutili , saj pri hitrosti kolesarja vedno rahlo pihlja.
V Ljubljano smo prikolesarili ob pol dveh popoldne. Prevozili smo 67 km.
Jakob, prostovoljec DCA
24. avgust 2023
DCA Tržaška
V seriji četrtkovih potopisnih predavanj DCA Vič smo se tokrat pustili očarati pestri naravi (skoraj) vedno sončnega otoka Tenerife. Ta otok večnosti je navdušil s svojo blagodejno klimo, spektakularno vulkansko pokrajino, razburkanim Atlantikom ter drugimi bolj umirjenimi zalivi posutimi z vulkanskim peskom. Preko fotografij smo uspeli uzreti tudi najvišji vrh Španije, Teide, ki s svojimi 3. 718 metri kraljuje prav na otoku Tenerife. Otok ponuja za vsakogar nekaj: ležeren dopust ob dobri in ugodni hrani ter pijači, pohodništvo in vodne športe za tiste bolj aktivne ter spoznavanje Guanche staroselskega ljudstva za najbolj radovedne. Tokratna priljubljena destinacija ni pustila nikogar ravnodušnega.
Že naslednji četrtek se nam lahko pridružite na novi destinaciji, ki naj zaenkrat ostane skrivnost. Spremljajte vabila in lepo vabljeni na ponovno srečanje!
DCA LJUBLJANA
17. avgust 2023
Crngrob je vas blizu Žabnice, med Škofjo Loko in Kranjem.
Znan je po cerkvi Marijinega oznanjenja, ki je bila nekdaj zelo priljubljeno romarsko središče in romarska pot k Materi božji v Crngrobu. Cerkev je znana po bogati baročni notranji opremi in freskah na južni fasadi cerkve ter poslikavah v notranjosti.
Do Crngroba je bil potek poti: Ljubljana – Dvor – Stanežiče – Medno – Medvode – Vaše – Goričane – Sora – Draga – Gosteče – Pungert – Hosta – Škofja Loka – Virmaše – Sv. Duh – Dorfarje – Crngrob. Zaradi vodne ujme so bile nekatere ceste in mostovi v Škofji Loki neprevozni, tako da smo povratek v Ljubljano nekoliko spremenili.
Prevozili smo 65 km.
Jakob, prostovoljec in član DCA
Spet ena hribovita krožna pot, ki smo jo kolesarji DCA Ljubljana pričeli iz severovzhodnega dela Ljubljane. Potek poti je bil:
Ljubljana – Zalog – Podgrad – Besnica – Trebeljevo – Leskovec – Vrh pri Višnji Gori – Višnja Gora – Spodnje Blato – Grosuplje – Cikava – Šmarje Sap – Škofljica – Lavrica – Ljubljana.
Prvi postanek smo naredili v vasi Leskovec. Na čudoviti leskovški planoti nad Višnjo Goro se nahaja kmetija Čož – Kavbojska dežela, kjer se nahaja obilo znamenitosti, katere so še posebej prilagojene otrokom z izvirnimi igrali na zelenici, glampingi, mnogo domačih živali itd. Tu smo se odžejali in nekaj malega pojedli.
Potem smo nadaljevali pot v Višnjo Goro, kjer smo si ogledali hišo kranjske čebele. V bližini stoji tudi čebelnjak kranjske čebele s parkom medovitih rastlin.
Po ogledu in fotografiranju smo se odpravili v Ljubljano.
V Ljubljano smo prikolesarili ob pol dveh popoldne. Prevozili smo 67 km in premagali cca 600 višinskih metrov.
Jakob, prostovoljec in član DCA
18. avgust 2023
Zavod Bunker vsako leto organizira mednarodni festival sodobne odrske umetnosti Mladi levi. Tudi letos so se dogajanju ob otvoritvi festivala že trinajsto leto zapored priključili Dnevni centri aktivnosti za starejše Ljubljana. S skrbnostjo in predanostjo so se članice DCA, pod vodstvom uglednega kuharskega mojstra Primoža Dolničarja, lotile priprave jedi, s katerimi so razvajale obiskovalce dogodka. S pripravo polnjenih paradižnikov, jabolčnega in borovničevega štrudlja so dodale okusno noto otvoritveni noči. Njihova ustvarjalnost in spretnost je bila nepogrešljiva sestavina za obogatitev festivala. Veselimo se prihodnjega leta in ponovnega sodelovanja, ko se bodo znova prepletali okusi, ustvarjalnost in sodelovanje generacij.
10. avgust 2023
DCA Tržaška
Tokratno četrtkovo potopisno predavanje v DCA Tržaška je bilo namenjeno odkrivanju Maroka – severozahodne afriške države, kjer se mešajo barve, vonjave in kulture. Strokovna delavka DCA Mateja je predstavila svojo pot od obleganega Marakeša, čez Atlas, skozi divje soteske in zelene oaze, vse tja do 700 kilometrov oddaljene Sahare. Jahanju kamel, spanju pod tisočerimi zvezdami in opazovanju sončnega vzhoda na sipinah puščave, je sledilo še sproščanje ob maroškem čaju pod najbolj znanim slapom v Maroku – Cascades d’Ouzoud. Zaključni skok na maroško obalo in na valove Atlantika pa je pozornost vzbudil predvsem pri navdušencih nad deskanjem, jadranjem in kajtanjem.
Še preden se poletje zaključi bomo skočili na vedno topel španski otok Tenerife. Vabljeni!
MANDALA dobesedno pomeni krog. Mandalo rišemo kot vesoljsko geometrijo in lahko predstavlja vsako religijo, vsako osebo in vsako bitje. V naravi je polno mandal – rože, planeti, snežinke, prerez plodov, sadja idr.
Pri risanju mandal se sproščamo in družimo.
Ta četrtek smo kolesarji DCA Ljubljana kolesaril po zanimivi krožni poti ki je potekala od Ljubljane – Vrhovci – Stranska vas – Dobrova – Šujica – Gabrje – Hrastenice – Belica – Dvor – Polhov Gradec – Briše – Butajnova – Vrzdenec – Ljubgojna – Horjul – Velika Ligojna – Vrhnika – Sinja Gorica – Blatna Brezovica – Bevke – Podplešivica – Žabnica – Notranje Gorice – Vnanje Gorice – Lj. Vič.
Kratek postanek smo naredili v Brišah, kjer domuje olimpijska prvakinja v smučarskih skokih Urška Bogataj. Naslednji postanek smo si izbrali v športnem parku Bevke, kjer smo si privoščili kavico in pijačo.
Na nebu so se začeli pojavljati črni oblaki, zato smo s povečano hitrostjo vrteli pedala proti Ljubljani.
V Vnanjih Goricah je druga skupina zgrešila odcep za Novo pot, ki vodi proti Gmajnicam in so nadaljevali pot preko Brezovice v Ljubljano. Vsi smo ušli nevihti in srečno prispeli v Ljubljano nekaj minut čez 13 uro. Prevozili smo 72 km.
Jakob, prostovoljec DCA
Po ekstremnih vremenskih dogajanj zadnjih dni, se je v četrtek nebo razjasnilo in kolesarji DCA smo imeli idealne razmere za kolesarjenje. Ob 8.15 smo se zbrali na Ljubljanski železniški postaji, ter se s kamniškem vlakom odpeljali do Kamnika. Od Kamnika naprej pa smo vrteli pedala. Zaradi težav pri rezervaciji vlaka iz Zagorje proti Ljubljani smo za nazaj spremenili načrt povratka. Potek poti je bil: Ljubljana – Kamnik (vlak) – Vrhpolje – Soteska – Srednja vas – Šmartno v Tuhinju – Laze – Špitalič – Motnik – Trojane – Blagovica – Zg. Loke – Krašnja – Trnjava – Lukovica – Dob – Vir – Domžale – Trzin – Črnuče – Ljubljana.
V Ljubljano smo se srečno vrnili ob 15 uri, ter bili zadovoljni z uspešnim kolesarskim dnem. Prevozili smo 82 km in premagali cca 570 višinskih metrov.
Jakob, prostovoljec DCA
29. junij 2023
V četrtek, 29. junija, smo se zbrali na čudovitem pikniku, polnem smeha, dobrote in veselja. Kot se za pravi piknik spodobi smo si privoščili čevapčiče, piščanca in zelenjavo iz žara, več različnih vrst prilog in solat. Seveda nihče ni ostal žejen. Za glasbo je poskrbel Trio Klas.
Čas je hitro mineval, a spomini bodo ostali. Utrinki iz piknika so nas napolnili s toplino in radostjo. Skupaj smo ustvarili trenutke, ki bodo ostali z nami še dolgo časa, saj smo se zavedali, da so najpomembnejši trenutki tisti, ki jih preživimo skupaj.
Iskrena hvala ekipi članic in članov DCA Rudnik, brez katerih bi ostali lačni in žejni.
Ponovimo prihodnje leto.
22. junij 2023
Kljub napovedim tropskih temperatur se nas je na zbirnem mestu LPP zbralo 10 prekajenih kolesarjev DCA Ljubljana. Pot nas je vodila v Dražgoše, ki ležijo na južnih pobočjih Jelovice pod Dražgoško goro. Dražgoše so znane po Dražgoški bitki med Nemci in partizani Cankarjevega bataljona med II. svet. vojno.
Na kraju, kjer je v bitki do zadnjega vztrajal Bičkov vod, so leta 1976 postavili spomenik z razglednikom imenovan Bičkova skala. Potek poti je bil: Ljubljana – Stanežiče – Medno – Medvode – Goričane – Sora – Draga – Gosteče – Hosta – Škofja Loka – Praprotno – Bukovica – Dolenja vas – Selca – Lajše – Dražgoše – Rudno – Železniki – Škofja Loka – Ljubljana.
Od vasi Selca do Lajše se je cesta strmo vzpenjala . Dražgoše ležijo na 850 m nadmorske višine. Pot od Selce do Dražgoš je bila posebej naporna za kolesarsko brez električne pomoči, saj se je bil naklon od 6 do 12 %. V Dražgošah smo se za kratek čas ustavili v Brunarici Dražgoše, kjer smo se okrepčali in odžejali, ter se nato spustili preko vasi Rudno v Železnike in nadaljevali v Škofjo Loko, Ljubljano.
V Ljubljano smo prikolesarili ob 14.30 uri. Prevozili smo 88 km in premagali cca 700 višinskih metrov.
Jakob, prostovoljec in član DCA
21. junij 2023
Delo pevskega zbora preko leta poteka v delovnem in zagnanem vzdušju, na vajah je potrebno slediti, sodelovati, misliti, dihati in se smehljati – in to vse hkrati. Zato smo po vajah pogosto malce utrujeni, a za dober rezultat se splača potrpeti.
Ker pa smo tudi mi svojo sezono pripeljali do konca in so nekateri že spakirali kufre in odšli na dopust, smo zadnjo vajo izkoristili za bolj lahkotno obliko druženja – petje malo bolj po domače, domače pa so bile tudi dobrote, ki smo jih prinesli in se ob njih prav luštno podružili.
Bilo je lepo, nadaljujemo jeseni. Novim pevskim izzivom naproti.
Povezava do posnetka => https://www.youtube.com/shorts/IocK1_5fcCc
21. junij 2023
Danes nekaj minut pred 15. uro se je zgodil solsticij ali sončev obrat. To pomeni, da je sonce ob poldnevu najvišje na nebu. Začelo se je torej poletje in lepo si je ta dan ogledati sončni vzhod. Na Šmarni Gori je danes sonce sicer vzšlo malo pozneje, saj se je tam na vzhodu nabrala ena oblačna gmota … a nič zato, veliko nas je bilo gor in iz pričujočih fotografij je razvidna vsa lepota doživetega trenutka – tudi lepota obiskovalk!
DCA Ljubljana je bila zastopana s sedmerico nas. S parkirišča Lipa smo startali še v temi in svetilkami, da bi ob 5. uri že bili na vrhu in zasluženo malicali (zajtrkovali). Še dolgo smo ostali na vrhu ter uživali v danem nam trenutku in se z napolnjenimi baterijami, srečni in nasmejani ob 7. uri spustili v dolino.
Franci Hrastar, prostovoljec in član DCA
15. junij 2023
Četrtek 15. 6. 2023 je bil prav prijeten dan in seveda smo kolesarji DCA Ljubljana spet vrteli pedala.
Pred nami je bila krožna pot, ki je potekala iz Ljubljane – Zadobrova – Šentjakob – Podgorica – Dragomelj – Prelog – Zaboršt – Podrečje – Vir – Količevo – Radomlje – Homec – Šmarca – Križ – Gora – Gmajnica – Komenda – Klanec – Zalog – Lahovče – Vodice – Skaručna – Povodje – Šmartno – Tacen – Ljubljana.
V Radomljah smo napravili postanek, da smo se okrepčali in odžejali. Radomlje so izmed živahnih naselij na ravnini med Domžalami in Kamnikom oz. vzhodnem delu Mengeškega polja. Kljub defektu oziroma spuščeni zračnici eni izmed kolesark, katero smo uspešno popravili oz. zamenjali z novo, smo ob 14 uri prikolesarili v Tacen. Uspešno smo prikolesarili v Ljubljano in prevozili 66 kilometrov .
Jakob, prostovoljec in član DCA
8. junij 2023, DCA Kunaverjeva
V četrtek, 8. 6., smo v sodelovanju z ZD Šiška organizirali delavnico Tehnik sproščanja, v kateri nam je Dejan Georgiev, mag. psihologije, predstavil tri različne tehnike sproščanja. Preizkusili smo dihalne vaje, postopno mišično sproščanje in vizualizacijo pomirjujočega kraja ter dobili navodila in usmeritve za njihovo izvajanje. Druženje je bilo prijetno, pomirjujoče in tudi zabavno. Zahvaljujemo se za sodelovanje in se veselimo novih delavnic, ki jih bomo v sodelovanju z Zdravstvenim domom Šiška, organizirali jeseni.
Lep vikend,
Maša
31. maj 2023, DCA Gosposvetska
V nizu deževnih dni je bila najbolj črna in mokra vremenska napoved ravno za »našo sredo«, zaključni izlet slovenske in latinskih skupin. Pa kaj, saj imamo dežnike! Dobre volje smo bili vsi. Ta se je stopnjevala, ko nam je Rožica povedala (skoraj) vse o cvičku, potem pa nam ga na počivališču pred Novim mestom predstavila še v živo. Cviček in še klobaso, kuhano v njem. Njami! (Kljub obiskovanju slovenskih ur je včasih laže uporabiti kakšno izposojenko). Pa še dež se nas je za ta čas usmilil.
V frančiškanskem samostanu nam je prijazni pater Tomaž najprej razkazal samostan in cerkev ter nam na kratko predstavil zgodovino, potem pa nas popeljal v samostansko knjižnico. Ne vem, če je bilo z vsemi tako, jaz sem čutila globoko spoštovanje do vseh, ki so skozi stoletja te knjige prepisovali, jih brali, študirali, urejali … Da ne govorim o posameznih knjigah in njihovih posebnostih, ki nam jih je pokazal in opisal pater Tomaž, od miniaturnega molitvenika do kirurškega priročnika s sledovi krvi, od mukotrpno prepisanih na pergament do dragocenih inkunabul.
Naslednja postaja je bil Dolenjski muzej, v katerem nas je dr. Borut Križ, kustos (in sošolec naše Rožice), popeljal skozi tisočletja življenja v teh krajih. Bogata zgodovina in lepo in pregledno urejeni eksponati. Bolje, da ne začnem opisovati, bi predolgo trajalo. Sprehodili smo se še do Kapiteljske njive, od koder je večina muzejskega gradiva, danes pa je tam zlato polje ječmena.
Že med potjo smo preskočili še na literarni oziroma umetnostni del našega izleta. Gospa Sonja Simčič (tudi Rožičina in Križeva gimnazijska sošolka) nam je pripovedovala o življenju Ketteja, ki je tu obiskoval gimnazijo, o Janezu Trdini, ki je prišel sem po upokojitvi, in splošno o življenju v Novem mestu.
Za zaključek pa pravo gurmansko kosilo v šolski restavraciji Grm (lahko napišem tudi meni) in nato »panoramska vožnja« po dolini Krke. Prepričana sem, da se bomo tega izleta še dolgo spominjali, zato Rožici in ostalim, ki so sodelovali pri organizaciji, iskrena hvala.
Carmen in Darinka, članici DCA
V sklopu TVU 2023 smo Dnevni centri aktivnosti za starejše sodelovali z več delavnicami. Učili in pogovarjali smo se med Italijanščino-konverzacijo, pletli, kvačkali in ustvarjali v sklopu Ustvarjalne delavnice, veselo zapeli pri Glasbenih uricah, se rekreirali in se sprostili med Fit senior vadbo ter se učili o preteklosti in burno debatirali pri Zgodovini.
Letošnje vreme je zelo nestanovitno, zato smo morali že drugič odpovedati kolesarski izlet v Jurklošter na Štajerskem. Ker smo kolesarji DCA Ljubljana željni kolesarjenja smo izpeljali relativno kratko kolesarsko turo v Senožeti tako, da smo bili pred plohami kmalu po 12 uri že doma.
Potek poti je bil Ljubljana – Sostro – Zalog – Podgrad – Laže – Jevnica – Senožeti in nazaj. V Senožetih smo se ustavili v priljubljenem lokalu Kavarna Lunca, se pogovorili o marsičem ter spili vsak svojo priljubljeno pijačo.
Vreme je do prihoda v Ljubljano zdržalo brez dežja. Napravili smo dobrih 50 km.
Jakob, prostovoljec DCA
19. april 2023, DCA Puhova in Gosposvetska
Pred vrati so počitnice in mi smo se še zadnjič v tem šolskem letu dobili v OŠ Toneta Čufarja, na medgeneracijskem branju. Tokrat smo se pogovarjali o knjigi z naslovom Živalska kmetija (Andrej Rozman Roza). Tudi tokrat so nas učenci razvajali s sladkimi dobrotami, ki so jih pripravili sami. Ob toplem čaju in slastnih domačih dobrotah je medgeneracijsko druženje prehitro minilo. Ponovno se srečamo jeseni, do takrat pa smo si vsi skupaj zaželeli lepe in sproščene počitnice.
6. junij 2023
Zbudili smo se v deževno torkovo jutro, a vremenske karte so obljubljale, da nas čaka krasno vreme za izlet. Kot vodja izleta nisem niti za trenutek pomislila, da nas ne bo na drugi strani Trojan pričakala vedrina. In res je bilo tako. Olimje je bilo obsijano s soncem, ki nas je potem spremljalo praktično povsod, kjer smo hodili (na nekaj slikah, so dežniki zgolj za okras). Ogled samostana, kjer nas je prav pravljično skozi zgodovino popeljal duhovnik, ki je vodil ogled, sladek obisk čokoladnice, prisrčna gruča jelenov, ki nam je jedla iz rok, okusno kosilo in vrhunsko domače pivo, za piko na i pa kratek izlet v preteklost, ko smo še verjeli v pravljice so bili glavni gradniki mozaika, ki sestavlja čudovit izlet. Povezovalni kamenčki v njem pa je bila skupina prijetnih ljudi, ki s seboj niso pozabili vzeti velike mere dobre volje, sonce v srcih vseh prisotnih, smeh, petje in prijazen šofer, ki nas je varno pripeljal domov.
Nekaj vtisov udeležencev:
»Bilo je lepo, prijetno, zelo zabavno in imeli smo se čudovito. Ostalo nam bo v prijetnem spominu.«
»Prijeten, poučen in zanimiv izlet, tudi za otroke po srcu. Simpatični vodiči, ki znajo na hudomušen način predstaviti znamenitosti in zanimivosti. Hvala za lep izlet in organizacijo in vse ostalo.«
»Odlični enodnevni izlet, dobro organiziran, brez pripomb, posebno zanimiv je bil pater pri samostanu s svojo izčrpno razlago zgodovine. Hvala Tina, pa še drugič kam drugam.«
»Bila prvič z vami in zelo prijetno presenečena nad vodenjem ge.Tine. Hval, z veseljem se še pridružim.«
»Še takih izletov si želimo. Brezhibna organizacija, nasmejani obrazi – to je izkupiček izleta v Olimje.«
»In potem smo pili vodo iz studenca mladosti in postali spet mladi.«
»Pohvaljeno! Od začetka do konca; od organizacije, izvedbe, izbire oglednih točk, vzdušja,…še za vreme je bilo poskrbljeno. Sonček današnjega izleta pa je bila prav gotovo Tina. Hvala.«
»Bilo je tako luštno, da se nas je nekaj na Jelenovem grebenu prijelo za ramena in smo zapeli: Mi se imamo radi.«
Ko smo odhajali, je nebo zajokalo, Ljubljana pa nas je sprejela z močnim soncem.
Hvala vsem za čudovit dan.
Zapisala: Tina Jerman, strokovna sodelavka
29. maj 2023, DCA Povšetova
1. junij 2023, DCA Puhova
V okviru Tednov vseživljenjskega učenja smo v DCA Puhova organizirali predavanje. Pridružila se nam je gospa Petra Boh iz Gerontološkega društva Slovenije, in nam predstavila kako lahko prilagodimo bivalno okolje, da bo naše življenje kvalitetnejše. Gospa Boh ima dolgoletne izkušnje na področju dela s starejšimi ljudmi, ki jo vodijo k celostnemu pristopu ter h kakovostni individualni obravnavi posameznika. Predavanje je bilo poučno in zanimivo, predvsem pa smo bili veseli primerov dobre prakse.
Gerontološkemu društvu Slovenije in gospe Petri Boh se zahvaljujemo za sodelovanje.
26. maj 2023
V petek, 26.5. 2023, smo babice in dedki DCA Rudnik, skupina Glasbene urice, povabili na obisk otroke iz vrtca Galjevica. Skupaj smo prepevali otroške in ljudske pesmice. Otroci so nam zapeli svojo himno. Mi smo jih naučili igrico Klavirčke prodajam. Dedi Drago – torero in dedi Jože – bik, sta uprizorila bikoborbo ob temperamentnem prepevanju Y viva Espana. Razšli smo se z Mi se imamo radi in si obljubili, da se bomo še srečali.
Zapisala članica in prostovoljka Olga Weissbacher
30. maj 2023
30. maj 2023
Končno nam je uspelo prehoditi to kulturno romarsko pot. Prvi obisk je bil namenjen domačiji poliglota Matije Čopa. Tu nam je bil prikazan film o znamenitostih tega področja, imenovanega tudi Kašarija, ker so domačini jedli kašo 18 krat potem pa je bila nedelja. Prva naselitev je bila na Ajdni 1045 m. Pot nas je vodila mimo osnovne šole, kjer stojijo doprsni kipi Antona Janše, Matije Čopa, Franceta Prešerna, Franca S. Finžgarja in Janeza Jalna. V Breznici smo se ustavili pri repliki čebelnjaka Antona Janše, sledil je obisk domačije Franca S. Finžgarja v Doslovčah in na koncu Vrba s cerkvijo sv. Marka in rojstno hišo Franceta Prešerna. V vseh domačijah so nam vodiči zelo živo predstavili življenjske poti velikanov slovenske kulture in njihove anekdote. Polni prijetnih doživetij smo se nato podali na pot proti domu.
Zapisala: Andreja Rome
Foto: Janja Klenovšek
23. maj 2023
Čeprav se je torkov izlet Hitrih polžkov začel z malo smole, se je vse srečno končalo. Na poti proti Primorski na avtocesti, smo z našim minibusom imeli gumi defekt. Po uspešni intervenciji asistence smo pohiteli našemu izhodišču naproti, v Senožeče. Med hišami smo se povzpeli v prijetno hladen gozd, kar nam je kar prijalo, saj smo bili že kar pozni in je sonce že močno pripekalo. Zadnji del poti je potekal po cvetočih travnikih in pašnikih, ki so prava paša za oči: polni raznovrstnega cvetja, narcis, potonik in še in še. Po slabih dveh urah hoje smo stali na vrhu Vremščice (1027 m), ker pa je neprijetno pihalo, smo se zatekli malce nižje k cerkvici sv. Urbana, ki tam stoji že od 13. stoletja. Ogledali smo si tudi zavetišče sv. Frančiška Asiškega ob cerkvici. Po okrepčilu in slikanju smo se vrnili po isti poti in se ustavili še na pijači v bližnjem gostišču.
Zapisal član in prostovoljec DCA Štefan Rojina