DCA Gosposvetska 4
1000 Ljubljana
Sabina Fridl
Tel.: 01 / 23 22 421
Mobi: 051 / 664 897
e-pošta: gosposvetska@dca-ljubljana.org
Letos smo se v DCA Zalog odločili, da se bomo na Dan žena izogibali štedilniku in ta dan preživeli z odlično družbo, odlično hrano in odlično glasbo. Ponovno so nas v Gostilni Pri mostu lepo sprejeli, skupaj smo proslavili ženske na najboljši način, s smehom in plesom.
Izobraževanje je izvedel policist in planinski vodnik, teme pa smo dopolnile tudi strokovne sodelavke DCA. Namen predavanja je bilo obnoviti temeljna dejstva, ki jih moramo upoštevati pred/med obiskom hribov, pravil in reda, ki velja pri obisku hribov, pravila skupinskega pohodništva, uživanje alkohola in prevozi. Poudarek je bil na pohodnikih. Na predavanju je planinski vodnik izpostavil, da se moramo vedno pred pohodniško turo vprašati: ZAKAJ, KAM, S KOM, KDAJ IN KAJ POTREBUJEM. Izredno pomembna je pravilna pohodna oprema. Pogovarjali smo se tudi o uporabi pohodnih palic in varnostni razdalji, tempu in velikosti skupin. Izpostavili smo poznavanje pomena in uporabe prve pomoči. Želeli smo izpostaviti da je nujno upoštevanje navodil prostovoljca, ki je odgovoren za varnost celotne skupine. Prijave na vse pohodne izlete bodo pri strokovnih delavkah v vseh centrih. Prevozi bodo z javnim prevozom ali z najetim avtobusom (nič več z osebnimi avtomobili). Na ta način želimo prispevali k večji odgovornosti in varnosti vseh udeležencev pohodov. Sprejeti dogovor bo objavljen tudi na spletni strani.
Zahvaljujemo se Roku, da je pripravil dobro predavanje in da nas bo morda vsaj enkrat v prihodnosti tudi sam vodil po čudoviti Sloveniji.
V torek smo imeli pohod na Gradež. Z vlakom smo se zapeljali do Velikih Lašč, pot pa smo po stari rimski cesti nadaljevali do vasi Ponikve. Občudovali smo lepo urejeno vas z lepimi hišami, ena od naših udeleženk pa nas je razvajala s kavico in keksi, ker smo šli mimo njene hiše. Pot smo nadaljevali po gozdu do spomenika, kjer je bil krščen Primož Trubar. Kmalu zatem smo prispeli v Gradež, kjer nas je pričakal prijazni domačin, ki nam je opisal zgodovino kraja in nam pokazal mnoge zanimivosti. Ogledali smo si tudi sušilnico sadja, malicali pa smo proseno kašo s suhimi slivami. To je stara slovenska jed, ki se jo spomnijo le nekateri. Spustili smo se proti gradu Turjak, kjer smo se z avtobusom odpravili proti Ljubljani. Udeležencev nas je bilo 21 in uživali smo v prijetnem vremenu in mnogih spoznanjih.
Hitri polžki, 15 se nas je zbralo, smo se tokrat podali na Jezersko. Napoved je bila, da bo ta dan v gorah hladno. In res, pašniki na Zgornjem Jezerskem so bili pobeljeni od jutranje slane. Pred vstopom na parkirišče v Ravenski kočni, nas je presenetila zapornica, ki je prej tam ni bilo. Plačali smo parkirnino in veselo naprej. Že ko smo stopili iz vozil, nas je objel pravi zimski mraz. V bundah, kapah in rokavicah smo se zagrizli v strmino. Ta nas je ogrela in oblačila so romala nazaj v nahrbtnike. Kmalu smo dosegli pašnike na Jenkovi planini. Na prijetnem sončku smo posedeli na klopci ljubezni in se ponovno zagrizli v strmino. Še slaba ura in bili smo na cilju, na 1787 m visokem Golem vrhu. Premagali smo kar 800 m nadmorske višine. Po kratkem počitku in slikanju, ter uživanju v razgledu na čudovite vrhove na vse strani, Kamniško Savinjski vršace, pogled nam je segel vse do Triglava, smo se odpravili v dolino. Med potjo smo uživali še ob nabiranju gob, predvsem marel in sirovk. Še kavica ali čaj v Penzionu pri jezeru in veseli, malce utrujeni smo se odpravili proti domu.
prostovoljec in član DCA Štefan Rojina
Slovenski šolski muzej, odlično ste prenovili prostore! Kakšna praktična in elegantna postavitev, high-tech, na momente bizarna: lutke so realistično pozicionirane, rahlo strašljive, sploh pojoča pionirka (osebno mnenje). Super je bilo, dame zadovoljne, tudi z izvorno učilnico, kjer so sploh uživale v verni postavki šolskega pohištva. Pridemo v prihodnje spet. Hvala Urša za vodstvo!
Zapis in foto: Irena Kazazič, prostovoljka DCA
3. festival športa in rekreacije starejših v Ljubljani je potekal v sredo, 21. septembra 2022 na lokaciji Dnevnega centra aktivnosti za starejše Rudnik in Balinarske dvorane Krim, v organizaciji Komisije za šport pri Mestni zvezi upokojencev Ljubljana. V izvedbi so sodelovali prostovoljke in prostovoljci dnevnih centrov aktivnosti za starejše in društev upokojencev.
Festival je potekal v lepem jesenskem vremenu. Udeležba je bila nekoliko manjša, vendar je bil program izpeljan v zadovoljstvo vseh navzočih, ki so se pomerili v balinanju, namiznem tenisu, pikadu, prstometu in razmeroma novi igri štrbunk. Čeprav ni bil glavni poudarek na tekmovanju, temveč aktivnem druženju, so bili podeljeni kompleti medalj najuspešnejšim trem ženskam in moškim v posamezni športni disciplini. Iskrene čestitke vsem udeleženkam in udeležencem!
Zapisal organizator dogodka, gospod Stane Tomšič, predsednik Komisije za šport pri MZU
V septembru smo Dnevni centri postali Demenci prijazna točka in ker je september mesec ozaveščanja o demenci, smo se z ZD Vič odločili, da bomo jesensko predavanje obarvali demenci prijazno. Pogovarjali smo se o tem kaj je demenca, kako jo prepoznati in na kakšen način preprečujemo tveganje za nastanek. Spraševali smo se tudi o tem, kako je živeti z demenco ter kam se obrniti po pomoč. Hvala ga. Karmen Seljak dipl. m.s. iz ZD Vič za vse koristne informacije, ki nam bodo sigurno prišle prav.
Pretekli teden so v Mariboru potekali že 28. Dnevi Socialne zbornice, osrednje strokovno združenje v socialnem varstvu, z naslovom »Od besed k dejanjem: Vključujoče kreiranje boljše prihodnosti v socialnem varstvu«.
Častni pokrovitelj dogodka je bil Luka mesec, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Prisotne pa je nagovorila tudi mag. Urška Klakočar Zupančič, predsednica državnega zbora RS. Po strokovnih plenarnih predavanjih so se zvrstili še konstruktivni delovni otočki in neformalno druženje strokovnih delavcev s področja socialnega varstva.
Strokovnega srečanja se je udeležila vodja programa DCA, Katja Krivec, ki je ob zaključku dogodka tudi slavnostno prevzela verifikacijsko listino, ki potrjuje, da program DCA izpolnjuje vse pogoje za vključitev v mrežo javnih socialnovarstvenih programov.
Prvi dan festivala je bil poln smeha, druženja in presenečenj. Na slavnostni otvoritvi smo prejeli Priznanje za izjemen doprinos k razvoju Festivala za tretje življenjsko obdobje. Zahvala, da smo si prislužili priznanje gre vsem prostovoljcem, ki ste pripravljali nastope in delavnice; članom, ki nastopate in vsem tistim, ki si svojo podporo pokažete z ogledom nastopov.
Dopoldne smo nadaljevali z ustvarjalno delavnico, ki jo je pripravila prostovoljka Branka. Mimoidočim je pokazala, kako z zgibanjem dekorativnega papirja izdelajo lično darilno embalažo in denarnice. Gospa Branka je poskrbela tudi za video posnetke in fotografije, da si bomo lažje zapomnili te lepe trenutke.
Gospa Marjana je pripravila delavnico risanja mandal, obiskovalce je očarala in navdušila s potrpežljivostjo in širokim spektrom znanja. Gospod Janez je sodeloval na okrogli mizi, tema razprave je bila: Kakšne spremembe bi morala prinesti digitalna preobrazba v življenja starejših oseb in ranljivih skupin? Janez je odlično predstavil ovire s katerimi se soočamo in potrebne spremembe za odpravo le teh.
Pestro dogajanje pa je bilo tudi na odprtem odru. Nastope DCA je otvorila skupina Plesne telovadbe iz DCA Tržaška. Plesno telovadbo vodi Sara Dalila in tudi tokrat je bil nastop energičen. Kmalu za njimi je občinstvo navdušil Pevski zbor Livada, pod vodstvom zborovodje Jožice Volk so zapeli venček ljudskih pesmi. Med nastopom pa sta jih s plesnim nastopom presenetila Sara Dalila in Andrej, zaplesala sta valček. Današnje nastope smo zaključili z nastopom Dramske skupine Božekako, predstavili so se z enodejanko Analfabet. Vsem prostovoljcem, nastopajočim in obiskovalcem hvala, ker z nami soustvarjate zgodbo DCA.
Drugi dan festivala je za nami. Dogajanje na stojnici je bilo ves dan pestro, obiskovalci so se zanimali za aktivnosti, ki potekajo v naših centrih in občudovali unikatne izdelke, ki so jih izdelale spretne roke ustvarjalk in ustvarjalcev DCA.
Na glavnem odru so se članice in člani, pod vodstvom prostovoljca Janeza, predstavili s točko Tai ji in si prislužili velik aplavz, saj so točko izvedli mojstrsko. Sara Dalila je s plesno delavnico v MOL-ovem kotičku poskrbela, da smo pošteno migali, naučila nas je osnovnih korakov salse. Kljub miganju smo na koncu imeli še več energije, saj smo se ves čas zabavali.
Predsednik Mestne zveze upokojencev Ljubljana, Marjan Sedmak in strokovna vodja programa DCA, Katja Krivec pa sta se udeležila okrogle mize z naslovom Od staranja k dolgoživosti, v organizaciji
MZU-ja.
Tudi tretji dan festivala smo aktivno in barvito predstavljali naš program, ter zadnji dan zaključili s plesnim nastopom in predstavitvijo meditativne vadbe.
Na glavnem, odprtem odru so pod vodstvom Uršule in Mojce z nastopom navdušile trebušne plesalke iz skupine Tulipan, v kotičku Mestne občine Ljubljana pa sta Iva in Ana poglobljeno, teoretično in praktično, predstavili vadbo Chi gong in k sodelovanju pritegnili tudi mimoidoče.
Vsem se najlepše zahvaljujemo za sodelovanje in vas toplo vabimo, da tudi na prihodnjem festivalu skupaj zastopamo barve DCA Ljubljana!